אורלי פורטל – פקרוני

אורלי פורטל
פקרוני فكروني Fakarouni

"יצירת מחול זו היא שיר אהבה לאהבה, לכל אהוביי ומאהביי, שיר הלל ליכולת להיות אישה אוהבת שאינה תלויה באהבה."

– אורלי פורטל

פקרוני הוא מחול תשוקה סוחף, ריקוד פולחן סוער, החושף מנקודת מבט מאוד אישית את הקשר בין הגוף הזמני לאהבה הנצחית על רקע פסקול שירתה של אֻםּ כֻּלְת'וּם בהקלטה מהופעה חיה, "קולה של אומה". את היצירה, שבה בוחרת אורלי פורטל, לראשונה, לרקוד עם גברים, מלווה קולה של "הגבירה", אשר פילסה לעצמה דרך בעולם גברי פטריארכלי והיתה לסמל תרבות, מקור השראה לחופש ולביטוי נשי גאה שאינו נכנע לתכתיב הגברי. הנשים משמיעות קולן, המחוללת ו"כוכבת המזרח" חוברות לדואט שאינו תלוי בזמן, בהקלטה מימים עברו ועל הבמה בזמן אמת, מלוות את הגברים אשר אימצו אל לבם את שפת המחול הייחודית של פורטל. תרבות תנועת האגן כתנועה חברתית המחבקת מסורת ופולקלור שכל אחד ואחת מביאים עמם, קיבוץ גלויות אסלי – נאמן למקור ומעודכן. גבולות המגדר מיטשטשים כאשר משחקי כוח עתיקים נבחנים לעומק ומתגבשת הגדרה חדשה של גבריות סמכותית ונשיות פורצת דרך. מחול קברט וירטואוזי עכשווי המהלל את התנועה הטקסית של הגוף הרוקד במפגן מרתק של מיתוס התשוקה והחירות לזהור בה, הן כגבר והן כאישה.

היצירה פותחה במסגרת תוכנית שהות אמן במרכז סוזן דלל.

אורלי פורטל היא רקדנית, כוריאוגרפית, מורה למחול, מטפלת בתנועה ובקול, חוקרת פולקלור מרוקאי והמפתחת של שפת מחול ייחודית המתמקדת בתנועתיות הטבעית של הגוף וביצירת תנועה המכבדת את המבנה הפיזי והנפשי. דרך היצירה מציגה פרשנות עכשווית למסורות עתיקות ומשלבת אלמנטים מן המחול המודרני העכשווי, קונטקט אימפרוביזציה, פלדנקרייז וריקודי בטן.
 

אנדרסון בראז, רקדן, הוא בוגר בית הספר למחול קלאסי ומודרני בלונדרינה, ברזיל, רקד בלהקת הבלט של לונדרינה ובלהקות מקצועיות בסלבדור ובסאו פאולו. בשנת 2005 נענה להזמנתו של אוהד נהרין והצטרף ללהקת המחול בת שבע, בשנת 2008 היה בין מייסדי להקת המחול מריה קונג. בראז הוא גם מטפל בשיטת אילן לב.
 

ארתור אסטמן, רקדן, הואבוגר בית הספר לבלט בוורונז', רוסיה, לאחר עלייתו לישראל המשיך את לימודיו באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. רקדן, צייר ומעצב, אסטמן, הכוריאוגרף של תיאטרון קליפה, רקד עם להקת המחול הקיבוצית, ברק מרשל, להקת המחול של ענבל פינטו ואבשלום פולק ולהקת המחול מריה קונג. הוא הגיע לגמר תוכנית הריאליטי "נולד לרקוד" ומתארח בגרסה הרוסית של התוכנית.
 

ארז זוהר, רקדן, הוא בוגר תיכון האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים. זוהר, יוצר רב תחומי, היה רקדן בלהקת המחול בת שבע ומאז 2012 תומך בהעלאת הפקות מקומיות ליצירות של אוהד נהרין ברחבי העולם. זוהר הוא מורה לשפת הגאגא, מנחה סדנאות ושיעורים בארץ ובחו"ל ומטפל מוסמך בשיטת אילן לב.

 

כוריאוגרפיה: אורלי פורטל

רקדנים: אנדרסון בראז, ארתור אסטמן, ארז זוהר

מוזיקה: "פקרוני" מילים – עבד אל-ואהב מוחמד, לחן – מוחמד עבד אל-ואהב, ביצוע – אום כולתום

עיצוב תאורה: נדב ברנע

עיצוב תלבושות: רוסלו שמריה

ניהול הצגה: קרין לדרמן

תרגום השיר פקרוני לעברית: מרזוק אל-חלבי

כתיבה ועריכת תוכן: דפנה בן יוסף ואורלי פורטל

הפקה: טלי קוניגסברג
צילום: ילנה זפסקי, אלי כץ וברי פרידלנדר

יום חמישי
09/12/2021
20:30
אולם דלל
90 - 120₪
יום שישי
10/12/2021
14:00
אולם דלל
90 - 120₪