אורלי פורטל – פקרוני

אורלי פורטל
פקרוני فكروني Fakarouni

"יצירת מחול זו היא שיר אהבה לאהבה, לכל אהוביי ומאהביי, שיר הלל ליכולת להיות אישה אוהבת שאינה תלויה באהבה."

פקרוני הוא מחול תשוקה סוחף, ריקוד פולחן סוער, החושף מנקודת מבט מאוד אישית את הקשר בין הגוף הזמני לאהבה הנצחית, כאשר ברקע מתנגן שירה של אֻםּ כֻּלְת'וּם בהקלטה מהופעה חיה. את היצירה שבה בוחרת אורלי פורטל, לראשונה, לרקוד עם גברים מלווה קולה של הזמרת והמוזיקאית אשר פילסה לעצמה דרך בעולם גברי והיתה לסמל התרבות הערבית המודרנית, מקור השראה לחופש ולביטוי נשי עוצמתי. מוזיקה ושירה נשזרים יחד בתנועה הטקסית הסוחפת של הגוף ליצירת מפגן מרתק של מיתוס התשוקה. הנשים משמיעות את קולן, בהקלטה מימים עברו ועל הבמה בזמן אמת, מלוות את הגברים אשר אימצו אל לבם את שפת המחול הייחודית של פורטל. תרבות תנועת האגן כתנועה חברתית המחבקת מסורת ופולקלור שכל אחד ואחת מביאים עמם. גבולות המגדר מיטשטשים כאשר משחקי כוח עתיקים נבחנים לעומק ומתגבשת הגדרה חדשה של גבריות סמכותית במחול קברט וירטואוזי עכשווי.

אורלי כוריאוגרפית; רקדנית, זמרת ומוזיקאית, מייסדת ומנהלת של להקת המחול אורלי פורטל, יוצרת שפת מחול ייחודית המשלבת מחולות עתיקים במחול עכשווי. חוקרת תנועה ומוזיקה בגוף ובנפש. מפתחת שיטת ״פורטל לאגן״ שיטת לימוד ייחודית שהתפתחה במשך שלושה עשורים ונלמדת ברחבי העולם. מתמחה באמנות האלתור וקונטקט, אימפרוביזציה ופלדנקרייז. משתתפת, מרצה ומנחה בכנסים ובפאנלים בתחום המחול והמוזיקה, חברה בעמותת הכוריאוגרפים וחלק מסגל האקדמיה למחול. מובילה שיתופי פעולה אמנותיים ויצירותיה מופיעות בארץ וברחבי העולם. בוגרת "התוכנית למנהיגות לתרבות יהודית" במכון מנדל. זוכת פרס יצחק נבון לשימור ולטיפוח תרבויות ישראל.

אנדרסון בראז, רקדן, הוא בוגר בית הספר למחול קלאסי ומודרני בלונדרינה, ברזיל, רקד בלהקת הבלט של לונדרינה ובלהקות מקצועיות בסלבדור ובסאו פאולו. בשנת 2005 נענה להזמנתו של אוהד נהרין והצטרף ללהקת המחול בת שבע, בשנת 2008 היה בין מייסדי להקת המחול מריה קונג. בראז הוא גם מטפל בשיטת אילן לב.

 

כוריאוגרפיה: אורלי פורטל
רקדנים: אנדרסון בראז, ארתור אסטמן, ארז זוהר
מוזיקה: "פקרוני" מילים – עבד אל-ואהב מוחמד, לחן – מוחמד עבד אל-ואהב, ביצוע – אום כולתום
עיצוב תאורה: נדב ברנע
עיצוב תלבושות: רוסלו שמריה
ניהול הצגה: קרין לדרמן
תרגום השיר פקרוני לעברית: מרזוק אל-חלבי
כתיבה ועריכת תוכן: דפנה בן יוסף ואורלי פורטל
צילום: ילנה זפסקי, אלי כץ וברי פרידלנדר

שבת
15/07/2023
21:00
אולם דלל
90 - 120₪