הקבוצה לריקוד קאמרי ע"ש נועה אשכול | עבודת בית – מחוות

הקבוצה לריקוד קאמרי ע"ש נועה אשכול | עבודת בית – מחוות 
המופע כולל מבחר ריקודים מתוך סוויטות שונות, שחוברו על ידי נועה אשכול משנות השישים ועד שנות התשעים.
״בריקוד קאמרי, כפי שהוא מוגדר על ידי, אין קלעים, ועל כן אין ׳מאחורי הקלעים׳; אין יצירת אילוזיות או אפקטים; אין בו תפקידים מיוחדים כגון סולן ולהקה או תהליכים תנועתיים אשר רק אדם בעל סוג ידוע — זכר או נקבה, זקן או צעיר, גבוה או נמוך מסוגל לבצעם. ריקוד קאמרי מחייב מרחב אינטימי וגלוי, אותו מרחב אינטימי שבו כל צורת גוף ותנועת גוף חשופה לחלוטין לַעין הצופהָ. האדם המתנועע נמצא כביכול תחת זכוכית מגדלת בגלל ממדיו של המרחב. מחמת דחיסות האירועים הוויזואליים התנועתיים בריקוד זה, והחסר בריגושים מהחושים האחרים, נדרשת מהצופה רמת עניין גבוהה בתנועת גוף האדם כשלעצמה." נועה אשכול 1993.

כל אחד מהריקודים שייך לסוויטה של ריקודים. סוויטה של ריקודים היא וריאציות על נושא או נושאים תנועתיים. נושא תנועתי אפשר להגדיר אך ורק בכתב תנועה; אין אפשרות להגדירו על ידי סיפור מעשה״.       נועה אשכול, 1979

נועה אשכול הייתה אמנית רב תחומית, כוריאוגרפית, יוצרת כתב התנועה אשכול-וכמן. נולדה בקיבוץ דגניה ב' ב1924, נפטרה בחולון ב2007 . 

בתחילת שנות החמישים יצרה ביחד עם תלמידה אברהם וכמן את כתב התנועה אשכול-וכמן (EWMN), אשר בנוסף לתפקידו ככלי לחקר ותיעוד תנועה ומחול, הוא מוצע גם ככלי לחיבור. אשכול המשיכה לבחון ולפתח את כתב התנועה במשך כל חייה, והוא מוכר כאחד משלושת כתבי התנועה החשובים בעולם.

במקביל ייסדה אשכול את הקבוצה לריקוד קאמרי (1954), אשר ביצעה בהדרכתה את קומפוזיציות המחול, אותן חיברה באמצעות כתב התנועה. הקבוצה לריקוד קאמרי מופיעה מאז ועד היום בהרכבים שונים בארץ ובעולם. 

ב1973 בפרוץ מלחמת יום כיפור, החלה אשכול ליצור שטיחי קיר משאריות בדים – מפעל בו התמידה עד יום מותה. יצירות הטקסטיל הוצגו מאז בתערוכות רבות בארץ ובעולם.  

רקדני הקבוצה לריקוד קאמרי:

רחלי נול-כהנא – בוגרת האקדמיה בירושלים, משנות השישים רקדנית בקבוצה לריקוד קאמרי, ומרצה במכללת סמינר הקיבוצים. כיום מנהלת הקבוצה.
מור בשן – בוגרת האקדמיה בירושלים (תואר שני .(MA -מורה לתנועה וכתב תנועה. נמנית על צוות הארכיון של הקרן ע"ש נועה אשכול. מלמדת ריקודים של נועה אשכול במסגרות שונות בארץ ובעולם.
נגה גורל – בוגרת האקדמיה בירושלים. מורה לתנועה וכתב תנועה. מרצה בחוג לתנועה באקדמיה בירושלים.
דרור שובל – בוגר הסדנה להכשרת רקדנים בחיפה. בוגר המחלקה לעיצוב קרמי באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים. נמנה על צוות הארכיון של הקרן.

צילום : נטשה שחנס

 

יום שישי
05/08/2022
12:00
סטודיו זהבה וז'אק - לא מסומן
90₪